Karataş, intiharların önlenmesi çağrısında bulundu

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 13 Aralık Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

PAYLAŞ

Genel Başkan Karataş açıklamasında, anestezi tekniker ve teknisyenlerin intiharlarının önlenmesi çağrısında bulundu. 

"Son günlerde artan anestezi teknisyen ve teknikerlerinin intihar haberleri bizleri üzmekte ve düşündürmektedir." diyen karataş, "Bu konuda gerekli çalışmalar yapılarak teste tabi tutulmaları ve psikologlar tarafından çalışma yapılması gerekmektedir. İntiharların sebebinin; anestezi gazları ve kapalı ortam ile kötü fiziki şartların psikolojiye etkisi olarak düşünmekteyiz. Hasta başında ayrılamayan, dinlenmeye ve yemeğe çıkamayan,uzun süre kapalı, loş ortamda kalan ve uyutucu gazların etkisiyle psikolojik sorunlar yaşayarak intihar etmekteler." dedi.

Karataş, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Ağır iş yükü ve kapalı ortamlarda bir de liyakatsiz ve ehliyetsiz idarecilerin güdümünde çalışmak zorunda kalan teknikerlerin intihar etmelerinin önü kesilmelidir. Bu konuda gerekli tarama testleri ve tedavi yöntemleri geliştirilmelidir. Vaka başında dikkatlerinin dağılması nedeniyle verimli çalışamadıkları için Teknikerlerin içeride kalma sürelerinin belirlenmesi ve yasayla sabitlenmesi gerekmektedir. Hasta başında kalan teknikerlerin gerekli dinlenme olanağı sunulmalı hasta ve çalışan güvenliğini sağlamak gerekmektedir. Bu yüzden Anestezi Tekniker ve Teknisyenlerinin sayısının arttırılması gerekmektedir. Ameliyathanelerdeki Anestezi teknisyen  teknikerlerinin kaç saat vaka da kalabileceği araştırılmalı ve bu konudaki çalışmalar değerlendirmelidir.

Anestezi teknisyen ve teknikerlerinin çalışma ortamları olan Ameliyathaneler fiziki çalışma standartlarına uygun ve yeterli değildir. Ameliyathanedeki radyasyonun röntgen biriminden fazla olduğu ve bir vaka da 100'ün üstünde skopi kullanıldığına şahit olmaktayız. Ameliyathanelerin yeterli koruyucu donanıma sahip olmaması (odaların duvarlarında  kurşun kaplama, kurşun önlük ve skopi gözlüğü) yeterli önlem alınmasına yetmiyor.

Çoğu hastanelerin ameliyathanelerinde atık gaz tahliye sistemi olmadığından cihazdan çıkan anestezik ajanlar ortama verilmekte, zaten kapalı olan ortamın havası daha fazla kirlenmekte. Sadece hava kirlenmesiyle kalmıyor, ameliyathanede çalışanların metabolizması, karaciğeri, genlerini değiştirmektedir. Hiç küçümsenmemesi gereken kimyasal anestezik ajanlar çalışanlar için uzun vadede sıkıntı yaratmaktadır. Anestezi tekniker ve teknisyenleri çok fazla bu gaza maruz kalmakta çünkü anestezi başlangıcında ve sonrasında hastaya maske tutup bu mesafeden gaza daha fazla maruz kalmakta. Buda karaciğerlerinde ve metabolizmaların da geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmakta.

Ayrıca keyfi mesai düzenlemeleri ve gündüz mesaisinden sonra özel vaka adı altında alınan ameliyatların Ameliyathanede görev yapan sağlık çalışanlarına da ücret olarak yansıtılması gerekmektedir.

Her yıl giyim yardımı adı altında çok komik bir miktar verilmekte ve ameliyathanede çalışan bir anestezi tek.ve teknisyenin kıyafeti (forma, önlük, terlik) bu komik fiyatla bile alınamamaktadır. Giyim yardımı yükseltilmelidir.
Anestezi Teknikerlerinin Unvan sorununun çözülmesi için 4 yıllık eğitim alan anestezi teknikerinin "Anestezist" olması gerekmektedir.
KAMU SAĞLIK-SEN olarak; daha sağlıklı bir ortamda, keyfi uygulamalardan uzak,özlük haklarının iyileştirilmesi dilek ve  temennisi ile 13 Aralık Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri gününü kutluyorum."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN