Meslek liselerinde mesleki ve teknik eğitim merkezi açıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca ülke genelinde eğitim öğretim veren tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde mesleki eğitim merkezi programı açıldı.

PAYLAŞ

Tüm ortaokul mezunları kayıt yaptırabilecek
Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine ortaokul mezunu tüm öğrenciler yaş sınırı aranmadan kayıt yaptırabilecekler. Halihazırda bir işletmede çalışan en az ortaokul mezunu tüm vatandaşlarımız bu programdan yararlanarak kalfalık ve ustalık belgesi alabilecekleri gibi meslek lisesi diplomasına da sahip olabilecek, kendi adlarına iş yeri açma belgesi de alabilecekler.

Eğitimler sonunda başarılı olan öğrencilere 3. yılın sonunda Kalfalık, 4. yılın sonunda ise Ustalık Belgesi ve Meslek Lisesi diploması verilecek. Belge alanlar kendi adlarına iş yeri açma belgesi alabilecekler.
Öğrenciler 1 gün okulda 4 gün ise işletmede beceri eğitim görerek eğitimlerini tamamlayabilecekler.

Sigorta Primleri Devletten
Eğitimlere katılan öğrencilerin sigorta primleri devlet tarafından ödenecek.
Lise mezunları 6 aylık beceri eğitimden sonra meslek lisesi diploması ile Ustalık Belgesi alabilecekler.
Açık Lise ve mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerimiz bu programa katılarak aynı anda iki eğitimi bir arada yürütebilecekler.

Yine Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında öğrenim görürken çeşitli nedenlerle örgün eğitimin dışına çıkmış olan veya okuma hakkını kullanmış olan öğrencilerimiz kayıt yaptırarak tekrar okuma hakkını elde etmiş olacaklar.

İŞKUR iş başı eğitim programına katılanlar mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırarak kalfalık, ustalık ve meslek lisesi diploması almaya hak kazanabilecekler.

Sağlanan bu büyük fırsatla birlikte işletmelerin de yükü hafifleyecek, bu eğitimlere katılan işletme çalışanlarının eğitim boyunca tüm sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak.

Yine Ustalık eğitiminde asgari ücretin %50’si, Kalfalık eğitimde ise asgari ücretin % 30’u devlet tarafından ödenecektir ve işletmeler büyük bir yükten kurtulacak.

Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt yaptırmak isteyen tüm vatandaşlar ve gençler bir meslek öğrenerek, iş yeri açma belgesine sahip olabilmek için en yakın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine veya Mesleki eğitim Merkezlerine giderek bu kayıtlarını yaptırabilecekler.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN