Şehir Hastanesinde anestezili MR çekimlerine başlandı

Sağlıkta yeni bir hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. MR çekimini yaptıramayan, nefes darlığı, bayılma, korku, kaygı, endişe gibi durumları yaşayan hastalarımıza anestezili MR çekimlerine başlandı.

PAYLAŞ

Anestezili MR çekimleri bebekler, çocuklar, fobisi olan yetişkinler, bunama durumu olan yaşlılar, mental retarde olan ve belirli bir pozisyonda uzun süre kalamayacak olan hastalar için uygulanıyor. Bu yöntemle hastanın vücuduna verilen anestezi sonucunda hasta uyku durumuna geçiyor ve MR tüpüne uyurken geçiyor. Böylece hastanın her ne sebepten olursa olsun hareket etme durumu engellenmiş oluyor.

Hastalara işlem öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılarak işlem uygulanıyor. Bu yöntem uzman hekimlerin gözetiminde ve kontrolünde gerçekleştiriliyor. Uygulama görüntüleme merkezi içerisinde yapılarak,  MR çekimi bittikten sonra derlenme odasında hastaların kendilerine gelmeleri ve dinlenmeleri sağlanıyor.

Kapalı alan korkusu gibi nedenler yüzünden MR çekimini yaptıramayan, tanı ve tedavileri geciken hastalara bu yöntemin önemini anlatan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Onur Hanbeyoğlu, “MR kapalı bir ortamda yapıldığı için kapalı ortam fobisi olan hastalarımızın işlemden çekinmeleri, dolayısıyla da hastalıklarının tanı ve tedavisi gecikebilmektedir. Biz bu tür fobisi olan ya da mental retarde olan, bir takım nörolojik problemleri olan hastalarımıza bu işlemi sedasyon dediğimiz yarı uyku halinde anestezi uygulamasıyla gerçekleştirebiliyoruz. Hastalarımız ağrı duymadan ya da korku hissine kapılmadan rahatlıkla bu işlemi yaptırabilmektedirler. Hastalarımız MR çekilmesi gereken bir rahatsızlığı varsa ve kapalı alan korkularından dolayı işlemden kaçınıyorlar ise bize başvurabilirler. Biz bu işlemleri anestezi altında gayet güvenli, yetkin uzmanlarımızca yapmaktayız." dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN