Üniversiteden mezun oldu, kendi işini kurdu

Elazığ'da yaşayan Tülin Arslan, çeşitli yağ ve bitki türlerinden sabun ve krem üretimi yaparak hem bütçesine katkı sağlıyor hem de kendini bu alanda geliştiriyor.

PAYLAŞ

Elazığ'da yaşayan Tülin Arslan, çeşitli yağ ve bitki türlerinden sabun ve krem üretimi yaparak hem bütçesine katkı sağlıyor hem de kendini bu alanda geliştiriyor.

Fırat Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun olan Tülin Arslan, okul bittikten sonra başka bir yerde çalışmaktansa kendi işini kurmaya karar verdi. 

Kozmetik ve temizlik ürünlerine olan ilgisi nedeniyle sabun ve krem üretmeye karar veren Arslan, yaptığı araştırmalar ve çalışmalar sonucu çeşitli türlerde sabun ve krem üretimi gerçekleştirdi.

"KENDİ İŞİMİ KURMAK İSTEDİM"
Üniversiteden mezun olduktan sonra kendi işini kurmaya karar verdiğini belirten Arslan, "Çocukluğumdan beri sabunlara bir hevesim vardı. Aldığım bir kremi inceliyordum. İçeriğinde neler var onları öğreniyordum. Daha sonra kimya bölümünü okumaya karar verdim. Kimya mühendisliğini tercih ettim. Çünkü profesyonel olmasını istedim. Bu işte illaki bilgi sahibi olmam gerektiğini düşündüm. Mezun olduktan sonra neden bu işi yapmayayım dedim. Başka yerlerde çalışmaktansa kendi işimi kendim kurmak istedim. Üretim hoşuma gitti. Üretim yaptıkça, bir şeyler ürettikçe kendimi daha iyi hissetmeye başladım. İlk etapta evde başladım bu işe. Hammeddemiz zaten kostik. İlk başta belki insanlar tedirgin olabilir. Hani evde kostikle sabun yapabilir miyim diye. Yapılabilir. Gerekli önlemler alındıktan sonra bir problem olmaz. Gözlüğünüzü, eldiveninizi maskenizi taktıktan sonra yapılabilir." dedi. 

"ÜRÜNLERİMİZ TAMAMEN ORGANİK"
Ürettiği ürünlerin tamamen doğal, organik olduğunu belirten Arslan, "Çok büyük araştırmalar sonucunda doğal, organik ürünler üretmek istedim. Çünkü kimyasallar artık gerçekten hayatımızda çok büyük bir risk faktörü. O yüzden neden organik ürünler çıkarmayayım diye, sabunu da seviyorum bu işe başlayayım dedim. Sonra evde yapımına başladım. Baktım iyi gidiyorum. Neden daha iyi olmayayım diye düşündüm. Sonra hammaddelere de kendim merak saldım. Yağları da kendim yapmaya çalıştım. Çünkü Kostik denildiği zaman lavabo açıcı bizim bildiğimiz. Onu çok iyi bir zeytin yağıyla ya da yağ karışımıyla o kostiği tamamen başka bir ürüne çevirebiliyoruz. Biz zaten kostiği yok ediyoruz. Bu şekilde kullandığımız zeytin yağlarından, sızma zeytin yağı kullanmaya çalışıyorum." diye konuştu. 

"KENDİ ADIMA MARKA ÇIKARMAK İSTİYORUM"
İşini geliştirip kendi adına bir marka oluşturmayı hedeflediğini anlatan Tülin Arslan; "Sabun üretimiyle başladım bu işe, sonra neden krem yapmayayım dedim. Sonra bir kreme merak saldım. Krem üretimine de başladım. sonradan yağ üretmeye başladım. Sonra da kozmetiğe girmek istedim. Kozmetik işini biraz araştırdım. Sonra kendine ait bir marka çıkarmak istedim. Kozmetiğe de girince bu işten daha zevk almaya başladım bu işten. Hem mesleğime yakışan bir şey olduğunu düşünüyorum hem daha bilinçli bakıyorum. Bir de gerçekten artık doğal ve el yapımı şeylerin önemli olduğunu vurgulamak adına bir çok projede yer almak istiyorum. Bir çok sertifika aldım zaten. Bir de kadın girişimcilikle alakalı gerçekten kadının artık bilinçlenmesini istiyorum. Bu konuda sertifika alıp ev kadınlarımızın evlerinde kendi ürünlerini kendilerinin yapmasını istiyorum. Hatta bunu bir işe dönüştürmesini istiyorum." ifadelerini kullandı. 

"ÇOK SAYIDA SABUN ÇEŞİDİ ÜRETTİM"
Bugüne kadar çok fazla sabun üretimi yaptığını söyleyen Arslan, şöyle konuştu. "Sabun çeşitlerim zeytinyağlı çok ağırlıklı. Mesela bıktım sabunu çok meşhur. Siirt'te yapılıyor. Ama ben de denemek istedim. Bıktım sabunu gerçekten çok faydalı. Tamamen organik diyebileceğimiz bir sabun. Onun haricinde katran sabunumuz var. Bu da ardıç ağacından elde ediliyor. Egzemalara iyi geliyor. Bu sabunların bitkisel olduğunu da düşünüyorum. Çünkü en ufak yaralanmalar olduğu zaman sabunların iyi gelebileceğine inanıyorum. Bunun da faydasını gören çok fazla. Egzeması olan kişiler sabunu kullandıktan sonra çok güzel sonuçlar aldı. Sivilceleri olan insanlar çok güzel faydalar gördü. Saç bakımı, işte her konuda. Keçi Sütlü sabunları çok fazla öneriyorum. Keçi sütü sabunumuz var. Kükürt sabunumuz var. Eşek sütü, lavanta, gül sabunumuz var. Cilt tiplerine göre şekillendirdim. Yani sabun çeşidi o şekilde arttı. Çok fazla çeşit yapmak istedim. Çünkü her cilt tipi farklıdır. Bazı kişileri ardıç sabunu iyi gelirken diğerine keçi sütü faydalı geliyor. Bu şekilde cilt tipini araştırarak 9-10 çeşit sabun çeşidi oluştu."

İKİ ÇEŞİT KREM 
Sabun üretiminin yanında iki çeşit krem ürettiğini de anlatan Arslan, şöyle devam etti: "Kozmetik ürünleri kadınların vazgeçilmezi. Bu konuda da ilerlemek istedim. Mesela pirinçten bir krem denedim. Pirinç suyunun, pirincin faydalarını gördüm. Çevremde kullandırdığım zaman çok olumlu sonuçlar aldım. Şimdilik iki çeşit kremim var. Yaşlanmaya karşı doğal kremler var. onların çalışmalarını yaptım. İnşallah sırada onlar var. Yolun çok başındayım. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha çok ürün çıkaracağım. Bu konuda çalışmalar yapıyorum."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN