Vali Toraman din görevlilerine seslendi

Elazığ İl Müftülüğü 2021 yılının Aralık ayı mutat toplantısı, sabah İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımların öğle sonu ise Kur'an Kursu yöneticileri ve öğreticilerine yönelik olarak yapıldı.

PAYLAŞ

Elazığ İl Müftülüğü 2021 yılının Aralık ayı mutat toplantısı, sabah İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımların öğle sonu ise Kur'an Kursu yöneticileri ve öğreticilerine yönelik olarak yapıldı. Toplantıya Elazığ Valisi Dr. Ömer Toroman da katıldı.

İl Müftüsü Selami Aydın, programda yaptığı konuşmada, il genelinde 1354, Merkezde ise 800 personel ile hizmet ettiklerini belirterek, 24 Ocak depreminden sonra 80 camide ağır hasar oluştuğunu ve ibadete kapatıldığını, ancak günümüzde temeli atılmayan caminin kalmadığını ifade etti. 

Deprem sonrası yıkılan birçok caminin yeniden ibadete açılması için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını aktaran Müftü Aydın, Devlet / Millet iş birliği ile yaraların sarıldığını, camileri de yeniden inşa edip vatandaşların hizmetine sunmak için büyük bir heyecanla çalıştıklarını ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, "Diyanet işleri başkanlığının büyük şehirlerden, köylere, en ücra mezralarına kadar teşkilatlanmış büyük bir yapıdır. Sorumluluğu da mesuliyeti de o derece yüksektir. Öyle ki bu hizmet verilen kitlenin belli bir yaşı ve cinsiyeti yoktur. Hizmet alanı toplumun tüm kesimlerini kapsamaktadır. 4 – 6 yaş Kur’an Kurslarından tutun ileri yaşlarda bir vesile ile Kur’an öğrenmek isteyen vatandaşlarımıza kadar, Kur’an Kurslarına, üniversiteler KYK yurtları öğrenci burslarından birçok alanda hizmet vermektedir. Türkiye’mizin en köklü en itibar edilen Başkanlığımızın yayın faaliyetleri de sağlam ve sahih bilginin sunulmasında büyük bir öneme sahiptir.

Bunun toplumdaki vatandaştaki karşılığı da çok önemli ecdat bir yeri iskâna tabi tutacağı zaman merkezine bir cami bir Mescit İnşa ederek başlamış i etrafına eğitim kurumlarını çarşısını pazarını diğer müesseslerini yerleştirmiş ve etrafına Konutları serpiştirerek sosyal hayatın toplumsal hayatın merkezine Cami veya Mescidi yerleştirmişlerdir. Yine toplum tıpkı öğretmenler gibi din adamlarına hocalara imamlara büyük saygı göstermiş itibar etmiştir. Onlara toplumun lideri gözüyle bakmış başı sıkıştığında dara düştüğünde bir meselenin içerisinden çıkamadığı zaman danışılacak kişi akil insan olarak görmüş. Sosyal hayatın içerisinde aile hayatın içerisinde ekonomik hayatın içerisinde de danışılan insan olmuş çünkü emin insan olarak görülmüştür.

Dini hayatın bizim toplumumuzda bizim milletimiz de ki karşılığı çok önemli biz ibadeti yalnızca Allah’a karşı kulluk vazifemizi yerine getirme olarak da görmemişiz onu çeşitlendirmişiz. Bir camiye gittiğimizde yalnızca ibadetini yapmanın ötesinde o camide konusu ile komşusuyla tanışma konuşma istişare etme varsa bir derdi problemi ona derman olma vesilesi kılmışız. Yani sıkıntıların paylaşıldığı sevinçlerin paylaşıldığı mekânlar haline gelmiş caminin içerisi, dolayısıyla hayatın çok merkezinde çok kritik bir noktasında vazife görüyorsunuz. Allah kolaylık versin işlerinizde kolaylıklar diliyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları olarak bu Teşkilatı mensupları olarak toplumun sizlere çok itibar ettiğini sizlere çok saygı duyduğunu, size çok değer verdiğini bilerek vazifemizi icra etmeye çalışmanız çok önemlidir. Onların bu itimadına bu güvenine layık olmak önemli. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan vazifemizi büyük bir gayret ve fedakârlıkla yapmaya devam edelim.

İnsanlar öğrenemediği zaman bilmediği zaman bu defa sahih bilgiden doğru bilgiden beslenemediği zaman bu boşluğu başka mahfiller doldurmaya çalışır. O yüzden vazifemizin, mesuliyetimizin ağırlığını hiç bir zaman unutmayalım. Bu toplantı bile aslında istişare manasında güzel bir faaliyet müftü beyi tebrik ediyorum arkadaşlarını tebrik ediyorum ayda bir defa da olsa bütün din görevlisi arkadaşların bir araya gelmesi karşılaşmaları bir iki kelam etmesi bile kıymetlidir. O yüzden toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum hepinize sağlık sıhhat diliyorum ailenize çocuklarınıza sağlık sıhhat diliyorum. Sağlık konusunda şu geçtiğimiz kritik günlerde vatandaşlarımıza doğru bilgiyi aktarmanızı hassaten istirham ediyorum.

Toplantı sonunda emekliliğe ayrılan İmam Hatip Fahrettin Artun’a Ay Yıldızlı bayrağımız Vali Toraman tarafından verildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN